Imię – co mówi o tobie?

Jeśli zaglądasz tu skuszona wizją wróżby, która powie co znaczy Twoje imię (i dlaczego jesteś skazana na sukces), to spieszę rozczarować. Nie napiszę niczego o znaczeniu imion, bo niczego szczególnego na ten temat nie wiem.

Oczywiście mam jakieś swoje przekonania wynikające z faktu spotkania samych fajnych Magdalen albo głupkowatych Zbyszków, ale to moje subiektywne odczucia.Dzisiaj, podpierając się danymi z ministerstwa niezwykle ważnego, opowiem o tym co to ludzie nie wymyślą w kwestii tak ważnej jaką jest imię dla własnego dziecka.
Jeśli dysponujesz potomkiem to wiesz bardzo dobrze jak trudno znaleźć imię, które będzie odpowiadało wam obojgu. Ja miałam dodatkowe kryterium:

Imię ma być rzadkie!

A tak sobie wymyśliłam, a kto matce zabroni? I o ile Fefin owszem udało się do tej pory nie spotkać osobnika poniżej 80-ki o tym samym imieniu, o tyle imię Panienki funkcjonuje w zdrobnieniu jako imię samodzielne. I niestety robi się coraz bardziej popularne. No cóż, tak wyszło.

imię

Wracając do wniosków z ministerstwa – wiesz jakie imię otrzymało w zeszłym roku 9183 chłopców? Ja też się zdziwiłam:

ANTONI!

Na drugim miejscu jest 8942 Jakubów, a na trzecim 8264 Szymonów. Jan Filip, Franciszek, Mikołaj, Aleksander, Kacper, Wojciech – to cała dziesiątka najpopularniejszych imion dla chłopców.

Spodziewasz się dziewczynki i chcesz być na topie? Nazwij ją tak jak zrobiło to 8837 rodzin”

ZUZANNA

No chyba, że nie chcesz być aż tak modna i wystarczy Ci imię z drugiego 8637 lub trzeciego 8367 miejsca czyli Julia lub Lena. Jeżeli masz ochotę na imię spoza pierwszej dziesiątki, omiń następujące: Maja, Hanna, Zofia, Alicja, Aleksandra, Natalia, Oliwia.

dsc09676

Całe te rankingi byłyby nudne, gdyby nie to, że można w nich znaleźć też imiona bardzo rzadkie, albo dziwne. Wiem, że teraz w dobie multi-kulti nie wypada się dziwić, ale skąd pomysł, żeby dać córce imię Kataleja, Syntia albo Kesja? Ciągle pojawiają się imiona ku czci męskiego potomka, moim zdaniem nieco krzywdzące dziewczynkę, bo czy chciałabyś nazywać się Mirosława, Bogusława albo Stanisława? A wiedziałaś, że można nazwać dziecko Iza, Marysia, Majka albo Zosia? Nie jako zdrobnienie, ale jako imię „z dowodu”?. I coraz więcej imion „światowych” typu Aurora, Selena, Chanel. Sporo imion kwiatowych: Jaśmina, Lilla, Roza, Róża. I co zabawne wiele imion bardzo podobnych: Lilli, Lilliana, Lillian, Liliana, Lilianna, Lilia, Lila, Lilla, Lily, Lilly, Lili – tle wersji, a i tak w szkole pewnie każda będzie występować jako Lilka.

Myślisz, że z chłopcami jest nudniej? Ależ skąd! Tu też są oryginały, bo jak inaczej określić kogoś kto daje synkowi imię Mason (wiem wiem, w innym języku brzmi inaczej), Ragnar albo Tiago? Wśród imion męskich mocno trzymają się te rodem z wieków bardzo odległych: Gniewomir, Jaromir, Radzimir, Dobromir, Lubomir, Gniewosz, i coraz częściej pojawiający się Mieszko. Sporo jest Brajanów, Bryanów i Brianów. Trochę imion biblijnych Izajasz, Izaak, Zachariasz, Baltazar. No na szczęście są też Janusze 🙂

dsc_0031

Imię to znak rozpoznawczy, to coś co jednak w dużym stopniu nas określa, co może nam ułatwić albo utrudnić życie towarzyskie, ale chyba wolę Jacka od Wiesława i Agnieszkę od Dżesiki.

Jeśli masz gen szperacza, zajrzyj na stronę ministerstwa na pewno Ci się spodoba, nawet jeśli nie planujesz w najbliższym czasie powiększania rodziny możesz sprawdzić jak nazywano dziatki w Twoim województwie. U mnie najpopularniejsi w 2016 byli Szymon i Lena.

A Ty czym się kierowałaś tudzież pokierujesz się wybierając imię dla dziecięcia?

 

 

 • My mamy Emilie. Chcielismy aby nam się podobało, pasowało do nazwiska i nie m8ało głupiej rymowanki.

  • oj co do rymowanki o się nie zgodzę, całe liceum chodziłam obok budynku z napisem: Emilek-debilek, tak więc tego, ten 😛

   • No dobra nie udało się z rymowanką, ale imię i tak mi się podoba. 🙂

    • Bo Emilka to bardzo ładne imię, kojarzy mi się z bardzo subtelną osóbką.

 • Adrienne Isabel

  Irena po mojej babci <3

  • Ja mam 2 imiona po babciach 😀

 • Zdecydowanie kierowałam się moją intuicją, żadną modą. A wręcz irytuje mnie że co druga dziewczynka ma to samo imie – mimoże jest ono piękne. Kurcze, dajmy troche różnorodności.

  • Ja wręcz broniłam się przed modą 🙂

   • Dokładnie – a właśnie patrzyłam co jest popularne by dac na odwrót;-)

 • Ewa Kowalska

  Dobrze, że tego nie czytałam jak wybieraliśmy imiona dla naszych dzieci 😉

  • Tak naprawdę to czy dziecko jest piątą Julką czy jedyną Xymeną nie robi większej różnicy.

 • Małgorzata Klader

  Imię musi pasować do dziecka i dopoki nie ma go na swiecie ciezko wybrac jakies imie.

  • Zwłaszcza jak płeć poznaje się dopiero po porodzie 😀

 • Duży wybór imion mamy, a ciągle wybieramy te najpopularniejsze. Ja te z uważam, że imie musi pasować do dziecka. Często mi się zdarza, że koleżanki o tym samym imieniu mają parę cech podobnych 🙂

 • Kiedyś moje imię było niezwykle rzadkie, z mojego rocznika rzadko kto ma takie. Później przyszła jakaś moda na Darie, ale widzę, że nie ma mojego imienia w czołówce, więc dalej pozostaję oryginalna. 🙂

  • Co roku mam do czynienia z dobrze ponad setką studentów i jak do tej pory Darii nie spotkałam. Zapamiętałabym, bo miałam w liceum koleżankę o tym imieniu.

 • W całym kraju przybyło tylko 35 Ilon, pozostaję oryginalna 🙂

  • Podziękuj rodzicom 😀 Ja do tej pory spotkałam tylko dwie Ilony. Jesteś oryginalnisza niż ja, bo Janin przybyło aż 147 🙂

 • Antoni?! 😀
  Ja mam najbardziej oklepane imię, ale zauważam wiele cech wspólnych ze swoimi imienniczkami 🙂