Włącz się do gry- książka, którą musisz znać

Bardzo chętnie czytam książki napisane w oparciu o własne doświadczenia autora i nie koniecznie musi to być dziennik. Poradniki, zwłaszcza selfmade-manów są zwykle kopalnią wiedzy popartej rzetelną praktyką. Pisałam już o tym omawiając książkę Tima Ferrisa. Dzisiaj kilka słów na temat „Włącz się do gry” Sheryl Sandberg.

Nie wiem jak to się stało, że mimo mojego dość szerokiego (w moim mniemaniu) zainteresowania feminizmem, nazwisko Sandberg jakoś mi umknęło. Jak mogłam przegapić istnienie kobiety, która jest jedną z najbogatszych i najbardziej wpływowych osób na świecie? Na szczęście wpadła mi do rąk ta książka:

Lean in. Włącz się do gry. Kobiety, praca i chęć przywództwa.

To, że światem rządzą faceci wiemy, aż za dobrze. Tam gdzie są duże pieniądze też więcej mężczyzn niż kobiet. Przypadek? Spisek? Nic z tego, to skutek wielu wieków takiego a nie innego podziału pracy. Zawsze było tak, że domem zajmuje się kobieta, a „mamuta” przynosi mężczyzna. Jednak czasy się zmieniły i coraz częściej kobiety też chcą „polować”- czyli zarabiać naprawdę dobre pieniądze.
Tylko czy to w ogóle jest możliwe? „Włącz się do gry”jest właśnie o tym jak kobiety zabierają się do tego wielkiego tortu zwanego władzą i pieniędzmi. Pojawiają się, póki co pojedyncze, przypadki kiedy to kobiety piastują najważniejsze stanowiska w firmach i to nie tych maleńkich, ale w prawdziwych gigantach.

Sheryl Sandberg obecnie jest prezeską Facebooka, kocha swoją pracę i chętnie dzieli się wiedza na jej temat. Bez pardonu rozprawia się z szeregiem stereotypów na temat płci, na przykładach pokazuje jak bardzo jesteśmy do nich przywiązani. Mówi też jak sobie z nimi radzić.

Fake it till you feel it!

Jesteśmy na tyle mądrzy, przebojowi i pewni siebie na ile inni to widzą. Mężczyźni dużo częściej potrafią markować swoje umiejętności, braki zasłaniając pewnością siebie. Kobiety często nie podejmują się pewnych zadań dopóki nie są w 100% przekonane, że coś wiedzą, albo, że do czegoś się nadają. Dobrze wiemy, że zawsze można coś poprawić- skutkiem czego rzadziej „wyrywamy się” do przodu – syndrom oszusta?(pisałam o tym ostatnio).

Znalezione obrazy dla zapytania sheryl sandberg

Problemem kobiet jest tez to, że chcemy być lubiane i nie chcemy nikomu robić krzywdy (przynajmniej tak deklarujemy). To prowadzi do tego, że nie awansujemy równie często jak mężczyźni, którym nie zależy aż tak bardzo na opinii innych.

„Nie obnoś się ze swoim sukcesem, ani nawet o nim nie wspominaj. Jeżeli to zrobisz nie będziesz lubiana.”

Okazuje się, że dotyczy to właściwie tylko kobiet! Mężczyzna odnoszący sukces jest chwalony i stawiany za wzór, Gdy kobiecie uda się dotrzeć na wysoki szczebel część osób (zwykle kobiet) dopatruje w tym jakiegoś szwindla, albo podtekstu łóżkowego.

„Włącz się do gry” to nie tylko książka o biznesie, ale i o rodzinie. Sandberg bardzo wyraźnie pisze, że gdyby nie pomoc męża nie była by tam gdzie jest. Pisze o tym czym tak naprawdę powinno być partnerstwo. Opowiada o tym jak łączy pracę z byciem mamą i pokazuje, że da się to zrobić, ba nawet da się nakłonić do pomocy pracodawcę! Jest świetnym przykładem osoby równie mocno kochającej swoją pracę i rodzinę, a przez to naprawdę będącej szczęśliwą!

Gdyby chcieć podsumować w kilku słowach czego ważnego dowiedziałam się z „Włącz się do gry”, to chyba będzie tu przypomnienie, że mam prawo walczyć o swoje zdanie i pozycję, powinnam mówić wyraźnie czego chcę i nie zrażać się drobiazgami. A i nie słuchać mitów, chociażby tego: Można mieć wszystko.

„Nie da się pogodzić wszystkiego. Nie można mieć dwóch etatów, superdzieci, przyrządzać trzech posiłków dziennie i mieć wielokrotnego orgazmu do rana […]Supermenka jest przeciwnikiem ruchu kobiet!

Książka nie jest zbyt gruba, jedynie 304 strony, ale jest tak napakowana wiedzą….Dodatkowo posiada obszerną bibliografię pełną odnośników do artykułów, raportów i wystąpień online. Doskonałe źródło do dalszych studiów 🙂

Jeżeli kogoś zainteresowałam osobą Sheryl Sandberg to warto też zajrzeć na stronę leanin.org – portal poświęcony zachęcaniu kobiet do spełniania ambicji. Mężczyźni też coś tam znajdą dla siebie.

 

 • OffMatka

  Supermenka jest przeciwnikiem ruchu kobiet, jest produktem wyobraźni i oczekiwań społecznych, a my – kobiety, dałyśmy się w niego ubrać i stał się boom na szczęśliwe macierzyństwa, piękne kariery, idealne związki, wallness i fitness. Na szczęście powoli klapki opadają, przestajemy się prześcigać, skakać do gardeł, osądzać. Uwielbiam kobiety i zawsze staję po ich stronie, niezależnie jakie dokonują wybory (nawet te, których sama bym nie podjęła), niezależnie jak bardzo nienawidzą feminizmu i odrzucają gender, nieważne jak cholernie chcą udowodnić, że są lepsze od innych. Mam nadzieję na solidarność wcześniej czy później, a tego typu lektury mogą tylko inspirować (choć te 304 strony OMG!) ps. Ciągle czekam na książkę, w której facet opisze, jak wspaniale łączy pracę z rodzicielstwem 🙂

  • Dokładnie tak! Też bym chciała, żeby kobiety zaczęły wreszcie lubić siebie nawzajem a nie tylko się szarpać za kudły 🙂 Też kiedyś myślałam, że będę supermenką, ale rzeczywistość ustawiła mnie do pionu.
   Jak znajdę książkę o takim facecie dam Ci znać!

 • Frau Be

  Jakoś nie przepadam za tego typu literaturą, nie wiem, czy się zmuszę.

  • A po co się zmuszać? Czytanie to przyjemność ma być! Ja na ten przykład do romansów sie nie zmuszam, a Tobie feministyczne gadanie może nie odpowiadać.

   • Frau Be

    A, nie, to nawet nie chodzi o feministyczne gadanie, tylko o rodzaj literatury. Ja jestem pod tym względem dziwadło, zatrzymałam się na wieku XIX i wolę pożerać Dostojewskiego czy Sienkiewicza niż Grocholę albo „Potęgę podświadomości”.

 • Sandra Pankowska

  Super kobieta! Jeszczevjeden dowód, że kobiety przestają stanowić słabszą płeć.

 • Z zainteresowaniem sięgnę po książkę, z pewnością znajdę w niej garść inspiracji do refleksji, a może nawet więcej. 🙂
  Bookendorfina

 • Takiej wlasnie ksiazki szukalam. I moze pojawic sie tysiac glosow, ze miliarderce ‚latwo mowic’ o harmonii zycia zawodowego i prywatnego. Ale warto przygladac sie takim wlasnie kobietom i ich zyciowym sciezkom.

 • Ann

  Chętnie przeczytam. Lubię taką tematykę.